Nagyot hajráztak az önkéntes pénztárak 2023 negyedik negyedében, így – az év közben tapasztalt tendenciát folytatva – az összesített taglétszám, a tagi és munkáltatói befizetések és a vagyon szempontjából is jelentős plusszal zártak 2022-höz képest - közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége.
Túlzottan felülbecsüljük a megfelelő nyugdíjkiegészítéshez szükséges havi megtakarítás nagyságát: a szükségeshez képest akár 3-4-szer magasabbra, azaz több tízezer forinttal nagyobbra tippelik a magyarok azt a havonta megtakarítandó összeget, amely ahhoz kell, hogy érdemben ki tudják egészíteni majdani öregségi nyugdíjukat. Ez a „tévedés” azért veszélyes, mert sok olyan munkavállalót akadályozhat meg az öngondoskodás elkezdésében – ezáltal pedig a biztos időskori jövedelem megteremtésében –, aki az anyagi helyzete alapján valójában képes lenne rá.
Az idei harmadik negyedévben folytatódott a hozamok növekedése és ezzel párhuzamosan az önkéntes nyugdíjpénztárakban kezelt tagi megtakarítások emelkedése, az egészség- és nyugdíjkasszák összesített taglétszáma pedig 2,06 millió fő fölé nőtt. Az ÖPOSZ várakozásai szerint az év egészét tekintve a nyugdíjpénztárakba beérkező új megtakarítások meghaladhatják a 126 milliárd forintot a tavalyi 120 milliárdot követően, az egészségpénztári befizetések összértéke pedig 71 milliárd forint fölé gyarapodhat a 2022-es 59,3 milliárdról.
Az idei második negyedévben is folytatódott a hozamok növekedése és ezzel az önkéntes nyugdíjpénztárak vagyoni helyzetének javulása, az egészség- és nyugdíjkasszák összesített taglétszáma pedig 2,06 millió főre emelkedett. Érdekes változás, hogy a munkáltatók az egészségpénztárak helyett inkább a nyugdíjpénztárak felé csoportosították át a befizetéseiket. Ezzel párhuzamosan számottevően bővültek mind a nyugdíj-, mind pedig az egészségpénztárak tagdíjbevételei, az utóbbiak kifizetései között pedig látványosan nőttek a gyermekekkel kapcsolatos kiadások, valamint a lakáscélú jelzáloghitel-törlesztésre igénybe vett összegek.
A pandémia és a nyomában érkező pénzügyi bizonytalanság felértékelte a lakosság szemében az öngondoskodás témáját, és mind a nyugdíjcélú, mind pedig az egészségpénztári befizetések volumene nőtt 2021-ben. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) tavaly év végi felmérése szerint a pénztári takarékoskodásnak új lendületet adhat a legtöbb családhoz februárban érkezett szja-visszatérítés: bár a válaszadók többsége adósságaikat szeretné rendezni ebből az összegből, a felhasználásban jelentős szerepet kap a hosszútávú tervek megvalósítása, illetve a pénztári öngondoskodás.
A befizetések alapján, mintegy 2 millió hazai pénztártag számára továbbra is kiemelten fontos az anyagi gondoktól mentes időskor és az egészséges életmód anyagi feltételeinek megteremtése. Ezt bizonyítják az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) harmadik negyedéves eredményei, melyek szerint a nyugdíjpénztári befizetések 7,6 százalékkal, míg az egészségpénztári hozzájárulások több mint 16 százalékkal bővültek a tavalyi év azonos időszakához képest.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségével (ÖPOSZ) együttműködő önkéntes nyugdíjpénztárak összvagyona 5,8 százalékkal 1398 milliárd forintra nőtt a második negyedévben. A munkáltatók a március végi helyzethez képest a második negyedévben jelentősen, 33 százalékkal emelték hozzájárulásaik mértékét, ugyanakkor éves összevetésben az állami támogatásnak tekinthető adóvisszatérítéssel ösztönzött egyéni és munkáltatói befizetések is csökkentek. A pénztártagok számára az egészségmegőrzés továbbra is kiemelten fontos, ezt jelzi, hogy az egészségpénztáraknál az egyéni befizetések éves összevetésben 15,5 százalékkal 12 milliárd forintra nőttek - derül ki az ÖPOSZ sajtóközleményéből.
Jövőre is a legjobb munkáltatói juttatások között lesz a pénztári hozzájárulás: a dolgozók számára 10 százalékos pluszt jelenthet ahhoz képest, mintha ugyanazt a pénzt fizetésként kapnák meg - derül ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (Pénztárszövetség) számításaiból. A Pénztárszövetség azt javasolja, érdemes a juttatási csomagokat kialakítania minden munkáltatónak, azaz fokozódik felelősségük, hogy segítsék a dolgozók takarékoskodását. A munkavállalók nagy része, 65-71 százaléka ráadásul fontosnak tartja, hogy a munkáltatója hozzájáruljon az öngondoskodásukhoz, ezen belül az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári takarékoskodásukhoz.
Az idei első negyedévben közel 16%-kal megugrott a munkáltatói hozzájárulás összege az önkéntes pénztáraknál az előző év azonos időszakához képest, ezzel a munkáltatói hozzájárulás megközelítette a 2012-ben mért szintet. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnöke szerint az, hogy még egy szigorúbb adózási környezetben is nőt a munkáltatói hozzájárulás, egyértelműen a magyar cégek munkaerő megtartásra vonatkozó törekvéseit mutatja.
Több mint 6 százalékos reálhozammal, 10%-kal bővülő egy főre jutó vagyonnal és 1166 milliárd forintos összvagyonnal zárták a tavalyi évet a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak. Az egészség- és önsegélyező pénztárak is jól szerepeltek, több mint 8 millió alkalommal fizették a pénztártagok által igénybe vett szolgáltatásokat - hangzott el az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) mai sajtótájékoztatóján.
A karácsony előtt néhány nappal elfogadott módosító hatására csökkent az önkéntes pénztári munkáltatói hozzájáruláshoz kapcsolódó adókulcs, miután az adótörvények között a járulékcsökkentéshez igazítva 27-ről 22 százalékra apadt az egészségügyi hozzájárulás mértéke. Az idei évtől a pénztári öngondoskodási formák munkáltatói támogatásán az adóteher így a vártnál közel 6 százalékkal alacsonyabb lesz és ráadásul a juttatás idén felső határ nélkül adható a dolgozók számára - áll az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) közleményében.
Tízből hat pénztártag elégedett az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért kiváló hozameredményekkel - derül ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) felméréséből. Az ÖPOSZ rekordbefizetésre számít a tagok részéről az év végén, mivel a többségük tudja, hogy az év végéig beérkező egyéni befizetéseik után 20 százalék, akár 150 ezer forint adó-visszatérítés is igénybe vehető - derül ki a közleményből.
Éves szinten 7,5 százalékkal növelték a vagyonukat az ÖPOSZ-hoz tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak, az egészségpénztáraknál pedig 10 százalékos volt a növekedés. A pénztárak népszerűségét jelzi, hogy a tagok egyéni befizetései 10-10 százalékkal nőttek.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségéhez (ÖPOSZ) tartozó önkéntes nyugdíjpénztáraknál az egyéni befizetések 11,5 százalékkal, a munkáltatói befizetések pedig 5,8 százalékkal nőttek a második negyedévben. Az önkéntes nyugdíjpénztárak összvagyona a második negyedév végén 1095 milliárd forint volt, ami 4 százalékos növekedést jelent éves összevetésben. Négyéves távlatból nézve így 40 százalékkal, 312 milliárd forinttal nőtt az összvagyon. Az ÖPOSZ közleménye szerint az egészségpénztárak is jól szerepeltek, népszerűségüket az is jelzi, hogy az egyéni befizetések az idei második negyedévben 16,5 százalékkal nőttek 2015 azonos időszakához képest.
Még nem adta fel az ÖPOSZ azt a törekvését, hogy a munkáltatói befizetésekre vonatkozó - elvileg jövőre életbe lépő - közel 50 százalékos adóteher mérséklődjön - mondta a Portfóliónak dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnöke. A pénzári megoldásokon alapuló öngondoskodás kulcsfontosságú minden munkavállaló számára. A pénztártagok egyértelműen ellenzik a munkáltatói kedvezmények megnyirbálását.
Önálló jogcímen kér támogatást az öngondoskodáshoz a cafeteriarendszer várható átalakítása során az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ). A munkáltatók ösztönzésének csökkenése, esetleges megszüntetése ugyanis - önálló - támogatás nélkül, dolgozók százezreit érintené hátrányosan. A szervezet abban bízik, hogy javaslata nyomán az előtakarékosság továbbra is támogatott cél marad - írja az ÖPOSZ legfrissebb közleményében.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az orosz terv három részre osztaná a megtámadott országot.
Az Oresnyik bevetése kapcsán szólalt meg az ukrán elnök.
Több száz embert küldhettek el.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.